هم اندیشی اساتید با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه در تاریخ 95/9/28

جلسه هم اندیشی اعضای هیات علمی و نخبگان دانشگاه گنبد کاووس با موضوع " وحدت حوزه و دانشگاه" در روز یکشنبه 28 آذر ماه 1395 با حضور امام جمعه محترم شهرستان، همکاران محترم عضو هیات علمی دانشگاه و همچنین مدیر و اساتید محترم حوزه علمیه شهرستان گنبد کاووس در دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای جلسه، اقای دکتر اکبر فخیره دبیر جلسه، ضمن تبریک میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین تبریک روز وحدت حوزه و دانشگاه، به حضار محترم جلسه خیر مقدم گفتند و موضوع مورد بحث و محورهای اصلی ان را اعلام نمود: "بیست هفتم آذر ماه در کنار مناسبتهای خجسته میلاد حضرت رسول (ص) و ولات امام جعفر صادق(ص) سالروز شهادت آیت اله مفتح که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بودنند نیز می باشد. ایشان در تحقق این بحث که از اندیشه های بلند امام راحل برخاسته بود تلاش و مجاهدت های زیادی نمودنند.

حوزه و دانشگاه دو جایگاه مهم است که معمولا نقش بیشتری در هدایت جامعه دارند به همین دلیل هم امام راحل (ره) هم مقام معظم رهبری بر وحدت این دو قشر تاکید داشته اند که در زیر به دو فراز از فرمایشات این دو بزرگوار اشاره می کنیم:

حضرت امام : " امروز یکی از ضروری ترین تشکل های بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه ها باید با تمام توان در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند."

مقام معظم رهبری: "در نظام اسلامی علم و دین پا به پا حرکت کنند حوزه و دانشگاه دو شعبه از یک موسسه علم و دین هستند. پس علم و دین با همند و این موسسه دو شعبه دارد حوزه علمیه و شعبه دیگر دانشگاه ها که باید این دو با هم مرتبط و به هم خوش بین باشند و با هم کار کنند و از هم دیگر جدا نشوند و از یکدیگر استفاده کنند."

در ادامه حاج آقای رحیمی نژاد مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ضمن خیر مقدم به اساتید حوزه و دانشگاه به جایگاه جلسات هم اندیشی در دانشگاه اشاره نمودنند. ایشان ادامه دادنند که در قرن اخیر دشمن با ایجاد جنگ نرم می خواهد باور ها و اعتقادات ما را ضعیف کند و برای این کار از ابزارهای جدیدی هم بهره می برد ولی نظام اسلامی ما توانسته با تکیه براعتقاد و حفظ وحدت در جامعه در مقابل غرب ایستادگی کند.

در ادامه آقای دکتر گلچینی رئیس دانشگاه نیز با اشاره به ثمرات وحدت در جامعه به نقش دانشگاه در این رابطه اشاره نمودنند. همچنین حاج اقای ابراهیمی فر موسس حوزه منتظریه شهرستان نیز با تبریک ایام و هفته وحدت و همچنین وحدت حوزه و دانشگاه به تشریح شخصیت آیت الله مفتح بعنوان یک شخصیت حوزوی در کنار شخصیت دانشگاهی ایشان پرداختند و سپس مطالبی را در رابطه با راهبرد های وحدت حوزه و دانشگاه متذکر شدنند.

در ادامه بحث تعدادی از همکاران دانشگاهی و حوزوی به بیان نظراتشان در موضوع بحث پرداختند که اهم آنها به شرح زیر می باشد:

1-     مقایسه کلیسا با حوزه کار اشتباهی است چون اساسا مبنای فکری غرب با مبانی فکری اسلامی متفاوت است

2-     حوزه هم در برخی موارد همانند دانشگاه دنبال مدرک گرایی رفته است که یکی از نگرانی می باشد

3-     بعد از گذشت 37 سال از انقلاب بحث وحدت حوزه و دانشگاه بایستی از مرحله بحث در مورد ضرورت موضوع بایستی وارد مراحل بعدی گردد

4-     در وحدت حوزه و دانشگاه روی جنبه علم بعنوان نقطه اشتراک بیشتر تاکید گردد

 

 

جلسه بعد از جمع بندی کوتاه مطالب توسط امام جمعه شهرستان جناب حاج اقای با ذکر صلواتی بر محمد(ص)  و آل محمد به پایان رسید.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


ورود به سایت