جلسه هم اندیشی با موضوع ایده تا بازار


http://nahadgonbad.nahad.ir/uploads/IMG_0344.jpg

 نشست هم اندیشی اساتید که با موضوع از ایده تا بازار در اتاق ریاست برگزار گردید دارای نظرات مختلفی بود که اساتید مطرح کردند.در بیاناتی که مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند چنین می توان گفت:

ابتدا تشکر می کنم از اساتید عزیز و گرامی که قبول زحمت نمودند واین دعوت را که راه گشای پیشرفت کشور است لبیک گفتند،این مسئله را از منظر دیگری می توان لحاظ نمود که بنده به آن اشاره می کنم.

ایشان درادامه چنین فرمودند:  ارزش و دانش علم ما به این است که مبنای عمل ما و جامعه ی ما و باعث پیشرفت در هر رشته ای شود ،صنعت ،اقتصاد، سیاست، اخلاق...

حضرت علی (ع) می فرماید: العلم مقرون الی العمل فمن علم عمل و من عمل علم و العلم یهتف بالعمل فان اجابه و الا ارتحل

که تفکر ایده تا بازار هم همین است اگر فقط صرف علم باشد و در عمل پیاده نشود چه فایده ای برای پیشرفت فرد و اجتماع خواهد داشت.

تفکر ایده تا بازار در واقع تلفیقی از کارآفرینی و خلاقیت است.در کشور ما احساس می شود که تولید برای تولید و پژوهش برای پژوهش، 2 عامل اصلی گریز از تفکر ایده تا بازار بوده است.

افراد باید ایده ها را از محیط که در آن بوده اند گرفته و با تطبیق دادن آن با نیاز های محیط جدید، راه حل های جدید و موثر را پیدا نمایند.

پژوهش ها باید کاربردی شود و از فعالیت های پژوهشی آکادمیک در بیاید برای اینکه در پژوهش های آکادمیک بیشترین توجه محقق به انجام پژوهش است، اما در پژوهش کاربردی، فعالیت ها از ابتدا با هدف تجاری سازی صورت می گیرد که باید در ابتدای کار پژوهش کاربردی از قابلیت تجاری سازی آن مطمئن شد.

در انتها ایشان فرمودند که ما نیاز به نوآوری داریم و فقط به اختراع اکتفا نکنیم یعنی فقط به یک اختراع ایده جدید و تازه  و نو بسنده نکنیم بلکه به بهره برداری و استفاده تجاری از یک ایده در جهت تولید یک محصول یا بهبود محصول موجود در بازار را نیز در نظر داشته باشیم که همان نو آوری است.

 

 

اضافه کردن نظر


ورود به سایت